دستگاه بارکدخوان چیست ؟

دستگاه بارکد خوان (یا اسکنر بارکد ) یک است اسکنر نوری است که می تواند چاپ به عنوان خوانده شده بارکد ، رمزگشایی داده های موجود در بارکد و به ارسال داده به کامپیوتر . مانند یک اسکنر تخت ، از یک منبع نور، یک لنز و یک حسگر نور تشکیل شده است که تکانه های نوری را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. علاوه بر این، تقریباً همه بارکدخوان‌ها دارای مدار رمزگشا هستند که می‌توانند داده‌های تصویر بارکد ارائه‌شده توسط حسگر را تجزیه و تحلیل کنند و محتوای بارکد را به درگاه خروجی اسکنر ارسال کنند.
انواع بارکد خوان
فناوری

بارکد اسکنر دستی
بارکدخوان ها را می توان بر اساس فناوری های زیر متمایز کرد:

خوانندگان قلمی
خوان های نوع قلم از یک منبع نور و فتودیود تشکیل شده اند که در نوک یک خودکار در کنار یکدیگر قرار می گیرند. برای خواندن بارکد، شخصی که قلم را در دست دارد باید نوک آن را با سرعت نسبتاً یکنواختی روی میله‌ها حرکت دهد. فتودیود شدت نور بازتاب شده از منبع نور را هنگامی که نوک از هر نوار و فضای کد چاپ شده عبور می کند، اندازه گیری می کند. فتودیود یک شکل موج تولید می کند که برای اندازه گیری عرض میله ها و فضاهای بارکد استفاده می شود. نوارهای تیره در بارکد نور را جذب می‌کنند و فضاهای سفید نور را منعکس می‌کنند، به طوری که شکل موج ولتاژ تولید شده توسط فتودیود نمایشی از الگوی نوار و فضای در بارکد است. این شکل موج توسط اسکنر به روشی مشابه رمزگشایی نقاط و خط تیره های کد مورس رمزگشایی می شود.

اسکنر لیزری
همچنین ببینید: اسکن لیزری
اسکنرهای لیزری مانند خوانندگان قلمی عمل می کنند با این تفاوت که از پرتو لیزر به عنوان منبع نور استفاده می کنند و معمولاً از یک آینه رفت و برگشتی یا یک منشور چرخان برای اسکن پرتو لیزر به جلو و عقب در سراسر بارکد استفاده می کنند. همانند خواننده های نوع قلم، از یک دیود عکس برای اندازه گیری شدت نور بازتاب شده از بارکد استفاده می شود. در هر دو قلم خوان و اسکنر لیزری، نور ساطع شده توسط خواننده به سرعت با الگوی داده تغییر می کند و مدار دریافتی دیود عکس برای تشخیص تنها سیگنال هایی با الگوی مدوله شده یکسان طراحی شده است .

خوان های CCD (همچنین به عنوان اسکنر LED شناخته می شود)
خوان‌های دستگاه شارژ (CCD) از مجموعه‌ای از صدها حسگر نور کوچک استفاده می‌کنند که در یک ردیف در سر خواننده قرار گرفته‌اند. هر سنسور شدت نور را دقیقاً در مقابل خود اندازه گیری می کند. هر سنسور نور جداگانه در خواننده CCDبسیار کوچک است و از آنجایی که صدها حسگر در یک ردیف ردیف شده اند، با اندازه گیری متوالی ولتاژ در هر سنسور در ردیف، یک الگوی ولتاژ مشابه با الگوی بارکد در خواننده ایجاد می شود. تفاوت مهم بین یک CCD خوان و یک قلم یا اسکنر لیزری این است که خواننده CCD نور محیط ساطع شده از بارکد را اندازه گیری می کند در حالی که اسکنرهای قلمی یا لیزری نور منعکس شده با فرکانس خاصی را که از خود اسکنر منشا می گیرد اندازه گیری می کنند. اسکنرهای LED همچنین می توانند با استفاده از حسگرهای CMOS ساخته شوند و جایگزین خوانندگان مبتنی بر لیزر قبلی می شوند. [۱] [ منبع بهتر مورد نیاز است ]

خوانندگان مبتنی بر دوربین
اسکنرهای تصویربرداری دو بعدی نوع جدیدی از بارکدخوان هستند. آنها از دوربین و تکنیک های پردازش تصویر برای رمزگشایی بارکد استفاده می کنند.

دوربین‌خوان‌های دوربین فیلم‌برداری از دوربین‌های ویدئویی کوچک با فناوری CCD مشابه بارکدخوان CCD استفاده می‌کنند، با این تفاوت که دوربین فیلم‌برداری به جای داشتن یک ردیف سنسور، صدها ردیف سنسور دارد که در یک آرایه دو بعدی چیده شده‌اند تا بتوانند یک حسگر ایجاد کنند. تصویر

خوانندگان میدان دید بزرگ از دوربین های صنعتی با وضوح بالا برای گرفتن چندین بارکد به طور همزمان استفاده می کنند. تمام بارکدهای ظاهر شده در عکس فورا رمزگشایی می شوند (اختراعات ImageID و ابزارهای ایجاد کد) یا با استفاده از افزونه ها (مثلاً بارکدپدیا از یک برنامه فلش و برخی وب کم برای پرس و جو از پایگاه داده استفاده می کند)، گزینه هایی برای حل مشکلات داده شده محقق شده است. وظایف

اسکنر بارکد همه جانبه
در اسکن همه‌جهته‌ای استفاده می‌شود: «مجموعه‌ای از خطوط اسکن مستقیم یا منحنی در جهت‌های مختلف به شکل ستاره‌باران، منحنی Lissajous یا آرایش‌های چند زاویه‌ای دیگر روی نماد پیش‌بینی می‌شوند و یک یا چند تا از آنها می‌توانند از تمام میله‌های نماد عبور کنند. و فضاها، بدون توجه به آنچه جهت گیری. [۲] تقریبا همه آنها استفاده از یک لیزر بر خلاف تک ساده تر خط لیزر اسکنر، آنها تولید یک الگوی پرتوهای در جهت اجازه دادن به آنها برای خواندن بارکد در زوایای مختلف به آن ارائه شده متفاوت است. اکثر آنها از یک آینه چند ضلعی دوار و آرایش چندین آینه ثابت برای تولید الگوهای اسکن پیچیده خود استفاده می کنند.

اسکنرهای همه جهته بیشتر از طریق اسکنرهای افقی در سوپرمارکت ها آشنا هستند، جایی که بسته ها روی یک شیشه یا پنجره یاقوت کبود قرار می گیرند. طیف وسیعی از واحدهای همه جانبه مختلف موجود است که می توانند برای کاربردهای مختلف اسکن استفاده شوند، از برنامه های کاربردی نوع خرده فروشی با بارکدهایی که فقط چند سانتی متر دورتر از اسکنر خوانده می شوند تا اسکن نوار نقاله صنعتی که در آن واحد می تواند چند متر دورتر باشد یا بیشتر از کد اسکنرهای همه جهته نیز در خواندن بارکدهای بد چاپ، چروکیده یا حتی پاره شده بهتر هستند.

دوربین تلفن همراه
در حالی که دوربین‌های تلفن همراه بدون فوکوس خودکار برای خواندن برخی از فرمت‌های بارکد معمولی ایده‌آل نیستند، بارکدهای دوبعدی برای تلفن‌های همراه بهینه‌سازی شده‌اند، همچنین کدهای QR (پاسخ سریع) و کدهای ماتریس داده وجود دارند که می‌توانند سریع و دقیق خوانده شوند. با یا بدون فوکوس خودکار [۳]

دوربین های تلفن همراه تعدادی از برنامه ها را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. مثلا:

فیلم ها: کاتالوگ فیلم های DVD / VHS .
موسیقی: کاتالوگ های سی دی – پخش MP3 هنگام اسکن.
کتاب کاتالوگ و دستگاه.
مواد غذایی، اطلاعات تغذیه، تهیه لیست خرید در صورت استفاده از آخرین کالا و غیره.
کد موجودی اموال شخصی (برای بیمه و اهداف دیگر) در نرم افزار مالی شخصی هنگام ورود اسکن می شود. بعداً، تصاویر رسید اسکن شده می توانند به طور خودکار با ورودی های مناسب مرتبط شوند. بعداً، بارکدها می توانند برای از بین بردن سریع نسخه های کاغذی که برای اهداف مالیاتی یا موجودی دارایی نگهداری نمی شوند، استفاده شوند.
اگر خرده‌فروشان بارکدهایی را روی رسیدها قرار می‌دادند که امکان دانلود یک نسخه الکترونیکی را فراهم می‌کرد یا کل رسید را در یک بارکد دوبعدی رمزگذاری می‌کردند، مصرف‌کنندگان به راحتی می‌توانستند داده‌ها را به نرم‌افزار مدیریت مالی شخصی، موجودی اموال و خواربار وارد کنند. رسیدهای اسکن شده روی یک اسکنر را می توان به طور خودکار شناسایی کرد و با ورودی های مناسب در نرم افزار مالی و موجودی دارایی مرتبط شد.
ردیابی مصرف‌کننده از دیدگاه خرده‌فروش (به عنوان مثال، برنامه‌های کارت وفاداری که خرید مشتریان را در محل فروش با اسکن کردن یک کد QR دنبال می‌کنند).
تعدادی از برنامه های کاربردی سازمانی با استفاده از تلفن های همراه ظاهر می شوند:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button