5 نسبت مهم سودآوری که برای کسب و کار کوچک خود به آن نیاز دارید

 

اندازه گیری عملکرد مالی کسب و کار شما برای مدیریت هزینه ها و افزایش سودآوری بسیار مهم است. اما معیارهای مختلفی برای نظارت بر موفقیت وجود دارد که می تواند طاقت فرسا باشد.

در این مقاله، اصول اولیه نسبت های سودآوری، چرایی اهمیت آنها و اینکه کدام یک بیشتر اهمیت دارند را خواهید آموخت.

نسبت های سودآوری کسب و کار چیست؟

نسبت شماره 1: حاشیه سود ناخالص
نسبت شماره 2: حاشیه سود عملیاتی
نسبت شماره 3: حاشیه سود خالص
نسبت شماره 4: بازده دارایی
نسبت شماره 5: بازده حقوق صاحبان سهام

3 روش برای استفاده از نسبت های سودآوری در کسب و کار شما

1. عملکرد شرکت خود را در طول زمان ارزیابی کنید
2. مناطقی از کسب و کار که نیاز به بهبود دارند را در معرض دید قرار دهید
3. سرمایه گذاران را پیدا کنید

نسبت های سودآوری چیست؟

نسبت های سودآوری توانایی شرکت شما برای کسب سود را اندازه گیری می کند. درآمد فروش و همچنین مواردی مانند هزینه های عملیاتی (OPEX)، دارایی های ترازنامه و حقوق صاحبان سهام را در نظر می گیرد.

و اگر سهامدارانی دارید، نسبت‌های سودآوری نشان می‌دهند که چقدر از دارایی‌های موجود برای ایجاد سود و ارزش برای آنها استفاده می‌کنید.

محصولات پرفروش شرکت پژواک سپاهان

نرم افزار حسابداری پرنس 

نرم افزار رستوران زعفران

 

 

3 نسبت حاشیه ای که برای کسب و کار شما بسیار مهم هستند عبارتند از: حاشیه سود ناخالص، حاشیه سود عملیاتی و حاشیه سود خالص.

نسبت شماره 1: حاشیه سود ناخالص
حاشیه سود ناخالص پرکاربردترین نسبت حاشیه سود است. مقدار باقی مانده پس از پوشش هزینه کالاهای فروخته شده (CoGS) را محاسبه می کند. اعداد مورد نیاز برای محاسبه این نسبت در صورت درآمد کسب و کار شما یافت می شود.

حاشیه سود ناخالص بالا نشان دهنده کارایی بالای کسب درآمد و پوشش هزینه های تجاری، مالیات و استهلاک است.

حاشیه سود ناخالص = (کل فروش – بهای تمام شده کالای فروخته شده) ÷ کل فروش

نسبت شماره 2: حاشیه سود عملیاتی
حاشیه سود عملیاتی که به عنوان سود قبل از بهره و مالیات (EBIT) نیز شناخته می شود، به سود به عنوان درصدی از فروش قبل از کسر سود و مالیات نگاه می کند. با گرفتن سود ناخالص و کم کردن هزینه های عملیاتی محاسبه می شود – این هزینه ها معمولاً شامل اجاره، آب و برق، حقوق، هزینه های اداری و عمومی است.

حاشیه سود عملیاتی شما یک ابزار ارزیابی پرکاربرد برای تعیین میزان سازگاری کسب و کار شما با کاهش سرعت است. همچنین می تواند سودآوری را برای مشاغل فصلی تعیین کند – زمانی که ممکن است سود کاهش یابد، اما ممکن است همچنان نیاز به پوشش هزینه های عملیاتی داشته باشید.

حاشیه سود عملیاتی = سود عملیاتی ÷ درآمد

نسبت شماره 3: حاشیه سود خالص
حاشیه سود خالص نشان می دهد که کسب و کار شما پس از پرداخت همه هزینه ها (اعم از عملیاتی و غیرعملیاتی) چقدر سود می کند.

حاشیه سود خالص بالا نشانه این است که شرکت شما با موفقیت در حال فعالیت و درآمدزایی است – این بدان معناست که شما در مدیریت هزینه ها و قیمت گذاری کالاها یا خدمات خود برتر هستید.

در اینجا محاسبه برای حاشیه سود خالص است. مجدداً، صورت درآمد شما ارقام مورد نیاز برای این فرمول را ارائه می دهد:

حاشیه سود خالص = درآمد خالص ÷ درآمد

 

نسبت شماره 4: بازده دارایی
بازده دارایی ها (ROA) بر کارایی استفاده از دارایی ها برای تولید سود متمرکز است. این اطلاعات ارزشمندی است زیرا به کسب و کار اطلاع می دهد که چگونه از منابع و دارایی های خود برای ایجاد سود استفاده می کند.

در اینجا یک فرمول ساده برای بازده دارایی وجود دارد:

بازده دارایی = درآمد خالص ÷ کل دارایی ها

نسبت شماره 5: بازده حقوق صاحبان سهام
بازده حقوق صاحبان سهام یک نسبت حیاتی برای سهامداران و سرمایه گذاران در کسب و کار است. بازده سرمایه گذاری که سرمایه گذاران در شرکت انجام داده اند را اندازه گیری می کند، که می تواند هنگام تلاش برای جذب سرمایه گذاران جدید مفید باشد. باز هم ارقام مورد نیاز برای این فرمول از صورت سود و زیان حاصل می شود.

بازده حقوق صاحبان سهام = درآمد خالص ÷ میانگین حقوق صاحبان سهام

3 روش برای استفاده از نسبت های سودآوری در کسب و کار شما
سودآوری شرکت شما احتمالا همیشه در بالای ذهن شماست. اندازه گیری سودآوری فعلی و گذشته به شما کمک می کند رشد و سودآوری آینده را پیش بینی کنید.
وقتی به نسبت‌های سودآوری خود نگاه می‌کنید، باید آنها را با میانگین‌های شرکت‌هایی در همان صنعت و با داده‌های تاریخی خود مقایسه کنید.

در زیر سه دلیل مهم برای محاسبه و ردیابی نسبت های سودآوری آورده شده است.

1. عملکرد شرکت خود را در طول زمان ارزیابی کنید
تجزیه و تحلیل نسبت‌های سودآوری سالانه یا فصلی، عملکرد کسب‌وکار شما را مشخص می‌کند. مقایسه این نسبت‌ها در یک دوره زمانی به اطلاع‌رسانی استراتژی‌های آینده کمک می‌کند و همچنین می‌تواند برای توضیح سال‌هایی که عملکرد مالی ضعیف بوده است، استفاده شود. این امر به ویژه در شرایطی که کسب‌وکارها از همه‌گیری کووید-19 شروع به بازگشت می‌کنند بسیار مهم است.

به عنوان مثال، حدود 40 درصد از شرکت های ساختمانی به دلیل عدم تقاضا برای پروژه ها مجبور به اخراج کارکنان شدند . این احتمالاً بر هزینه ها و درآمد فروش آنها تأثیر گذاشته است. با این حال، اکنون که جهان در حال باز شدن است، و سایت‌های ساختمانی بازگشایی شده‌اند ، رشدی وجود دارد که بسیاری از شرکت‌ها آن را تجربه می‌کنند.
توانایی اندازه گیری این اثرات برای ارزیابی سلامت مالی شرکت و شواهد رشد پس از همه گیری بسیار مهم است.

2. مناطقی از کسب و کار که نیاز به بهبود دارند را در معرض دید قرار دهید
اعداد به خودی خود داستانی را بیان نمی کنند، اما داده ها با یک داستان بیان می کنند. گره زدن صورت درآمد و ترازنامه به نسبت های معنادار به کشف بخش هایی از کسب و کار شما کمک می کند که عالی هستند و نیاز به بهبود دارند.

به عنوان مثال، یک آژانس بازاریابی ممکن است نمونه ای داشته باشد که در آن مشتریان بیشتری نسبت به قبل به دست می آورد. با این حال، هنگام تجزیه و تحلیل نسبت‌های سودآوری خود، متوجه می‌شوند که حاشیه سود عملیاتی کم است، اما حاشیه سود ناخالص سالم است. این نسبت‌ها به آژانس بازاریابی نشان می‌دهند که اگرچه فروش را افزایش می‌دهند، اما هزینه‌های عملیاتی برای مدیریت آن مشتریان جدید زیاد است.

مراحل زیر می تواند هزینه های اداری مختلف را بیشتر ارزیابی کند تا ببیند نسبت عملیاتی کجا می تواند کاهش یابد.

تبلیغ کتاب الکترونیکی سود به سودآوری

3. سرمایه گذاران را پیدا کنید
سرمایه گذاران می خواهند بدانند یک شرکت چقدر سودآور است و توانایی آن در رسیدگی به هزینه ها را دارد. آنها همچنین می خواهند تاریخ مالی آن را بدانند تا اطمینان حاصل کنند که شواهدی از رشد وجود دارد یا اینکه شرکت در مسیر رشد قرار دارد.

نسبت‌های مالی ثبات مالی را پیش‌بینی می‌کنند و پس از پوشش تمام هزینه‌ها سود ایجاد می‌کنند، بنابراین ارائه پنج نسبت مالی ذکر شده در بالا راه ساده‌ای برای ارائه شواهدی در این مورد است.

نکته کلیدی – نسبت های سودآوری برای کسب و کار شما ضروری است
مدیریت امور مالی کسب و کار علاوه بر تلاش برای دستیابی و حفظ سودآوری، می تواند دست و پا گیر باشد. اما همانطور که آموختیم، نسبت‌های سودآوری هنگام اندازه‌گیری موفقیت و کشف حوزه‌هایی از کسب‌وکار شما که نیاز به توجه دارند، سودمند هستند. آنها همچنین هنگام جستجوی سرمایه گذاری های اضافی بسیار مهم هستند.

به یاد داشته باشید، تنها 5 نسبت اصلی وجود دارد که باید آنها را اندازه بگیرید:

حاشیه سود ناخالص
حاشیه سود عملیاتی
حاشیه سود خالص
بازگشت دارایی
بازده حقوق صاحبان سهام
از این نسبت‌های سودآوری برای شروع مدیریت مؤثر امور مالی و رفاه کسب‌وکار خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button